Program na zamówienie

Aplikacja na zamówienie

Program na zamówienie, lub jak klienci często nazywają: programy na zamówienie, programy na zlecenie, program na zlecenie, aplikacje na zamówienie, aplikacja na zamówienie...

Zyski jakie daje program na zamówienie

Oprogramowanie poza wszelkimi innymi względami, można podzielić na dwie grupy: kupowane "z półki" oraz "programy na zamówienie".

To, które z nich będą odpowiednie dla Ciebie, zależy od wielu czynników. Jeżeli używasz komputera sam, piszesz teksty, wysyłasz e-maile i surfujesz po internecie, prawdopodobnie program z półki będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Znakomitym przykładem będzie tu pakiet aplikacji biurowych. Jeżeli jednak potrzebujesz oprogramowania, które będzie spełniało Twoje specyficzne wymagania, najprawdopodobniej program na zamówienie będzie bardziej odpowiedni.

Ale dlaczego?

Programy sprzedawane z półki najczęściej zawierają dużo dodatkowych funkcji, których nie potrzebujesz. Jest tak, ponieważ były one pisane dla setek albo tysięcy użytkowników. Zakres ich funkcjonalności jest wynikiem kompromisu pomiędzy użytkownikami.

Niestety, tak jak każdy człowiek jest inny, tak każda (nawet bardzo podobna organizacja) działa inaczej i najprawdopodobniej program z półki nie będzie zawierał funkcji potrzebnych dla Ciebie. Mało tego, producent oprogramowania nie zareaguje na Twoją prośbę o dopisanie potrzebnej funkcji lub jej odmówi, ponieważ ma własne plany dotyczące rozwoju lub Twoje potrzeby nie zgadzają się z potrzebami innych lub nawet są z nimi sprzeczne. Jest jeszcze gorzej. Może się okazać, że będziesz zmuszony zmienić swój sposób działania aby dopasować się do tego co oferuje program. W efekcie, podniesie to koszty, obniży efektywność i sprawi, że na rynku będzie wiele identycznie działających firm a zyski z dopasowania do potrzeb klientów "zgarnie" kto inny. Co się stanie, jeżeli program kupiony z półki przestanie działać? Najpewniej staniesz przed problemem kontaktu z bezosobową firmą, która nie dba o indywidualnego klienta bo ma ich setki i w najlepszym razie odeśle Cię do plików pomocy lub skasuje 10zł za każdą minutę konsultacji.

A program na zamówienie?

Praca z programem na zamówienie daje sporo korzyści. Istnieje bezpośredni związek pomiędzy twórcą oprogramowania a zamawiającym, gdzie programista rozumie Twój sposób pracy i Twoje potrzeby. Program na zamówienie pisane jest dla Ciebie i dopasowany do Twojej działalności. Twórca oprogramowania szybciej reaguje na potrzebę zmian i sprawnie wprowadza zmiany do programu, pozwalając Ci szybko dopasować się do nowych okoliczności rynku. Program na zamówienie pozwala szybko dopasować się do potrzeb. Nie musisz czekać na kolejną edycję programu z półki, która może nigdy nie nadejść. Dalej... ponieważ program jest napisany zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, Twoja firma oszczędzi pieniądze podczas szkolenia pracowników. Ponieważ program jest napisany na zamówienie, jest bardziej dopasowany do firmy, nie wymaga skomplikowanej konfiguracji i zaawansowanych szkoleń. Program na zamówienie, po prostu odtwarza Twoje procesy biznesowe, więc jego obsługa jest bardziej intuicyjna dla pracowników.v

Program na zamówienie daje również spore oszczędności czasu, ponieważ automatyzuje wiele procesów biznesowych oraz często integrują inne systemy (integracja systemów informatycznych jest kolejnym kluczem do sukcesu), powiększając zysk.

Należy również pamiętać, że początkowo drogie, w ostatnich latach programy pisane na zamówienie znacznie potaniały, z uwagi na dostępność wielu środowisk programistycznych znacznie przyspieszających ich tworzenie. Jeszcze kilka lat temu, na program na zamówienie mogły sobie pozwolić jedynie duże firmy. Teraz nawet małe (również jednoosobowe) podmioty mogą sobie pozwolić na taki program. To właśnie dzięki programom na zamówienie, te małe firmy mogą śmiało konkurować z największymi dzięki sprawności działania, dopasowaniu i efektywności.

Oczywiście, istnieją też pułapki w które można wpaść gdy wybieramy program na zamówienie. Jedną z najczęstszych jest nadmierne cięcie kosztów projektu w nadziei na uzyskanie ceny produktu z półki. Pamiętaj, program na zamówienie nigdy nie będzie tak tani jak ten z półki, za to na pewno wielokrotnie się zwróci.

Inną pułapką w którą można wpaść, jest wybranie niewłaściwego wykonawcy programu. Pamiętaj, aby wybrać firmę, która ma poparte dowodami i sukcesami doświadczenie w pisaniu oprogramowania. Tylko wtedy Twój program będzie sukcesem i przyniesie sukces Tobie.

Przeczytaj o moich sukcesach w pisaniu programów na zamówienie

Zobacz - jak zamówić program na zamówienie i napisz do mnie. To Ci się opłaci!