Mariusz Stefaniak - programista

Witam na mojej stronie

Jestem informatykiem, programistą od czternastu lat. W tym czasie, obserwując rynek zauważyłem jak wiele pieniędzy i wysiłku ludzie marnują używając narzędzi, które nie są dostosowane do problemów z którymi się borykają. Ogólnie wiadomo, że nie da się wygrać wyścigu formuły 1 kierując rodzinnym vanem tak jak nie da się naprawić biżuterii młotkiem służącym na codzień do wbijania gwoździ.

Podobnie jest w informatyce. Ogólnie dostępne na półkach sklepowych programy wystarczają do standardowych zastosowań. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak każdy człowiek, tak każdy biznes jest inny. To co sprawdza się w jednej firmie, nie musi sprawdzać się w innej. W specyficznych sytuacjach, potrzebne są specyficzne narzędzia - programy na zamówienie, przygotowane zgodnie z wymaganiami i spełniające określone funkcje.

Pracując jako informatyk, często spotykam się również z sytuacją, gdy firmy kupują dwa drogie i świetne systemy informatyczne, które w ogólne ze sobą nie współpracują a pracownicy firmy marnują czas przepisując dane z jednego systemu informatycznego do drugiego, lub też wpisują je w najbardziej skomplikowany z możliwych sposobów. W takich sytuacjach również rozwiązaniem jest program na zamówienie, integrujący działanie innych programów lub wzbogacający ich możliwości.

To czego firmy wciąż nie dostrzegają, to siła internetu. Ponad 80% firm, które mają swoje strony www w internecie, ogranicza się do wystawienia w sieci skromnej wizytówki, marnując energię na akcję marketingowe poza siecią, odpowiadając na tysiące telefonów, sprawdzając stany magazynowe, przyjmując zamówienia, reklamacje i inne. Nie wiedzą lub nie chcą wiedzieć, że sposobem na rozwój jest utworzenie specjalnie zaprojektowanych stron www - systemów informatycznych służących wymianie informacji pomiędzy nimi a klientami, ku obopólnej korzyści.

O tym właśnie jest ta strona. Programy na zamówienie, integracja systemów informatycznych i systemy wymiany informacji. Zapraszam.

O mnie

Doświadczenie

Jestem specjalistą informatykiem z ponad dwunastoletnim letnim doświadczeniem w branży IT. Posiadam doświadczenie biznesowe w:

 1. programowaniu systemów na zamówienie
  pozwalających moim klientom oszczędzać czas i pieniądze.
  Głównym kosztotwórczym czynnikiem naszej firmowej codzienności jest stosowanie oprogramowania od wielu dostawców, które w 98% przypadkach nie współpracuje ze sobą. Efektem jest:
  • przerost dokumentacji (zbyt duża ilość dokumentów i raportów do wypełniania co zajmuje czas,
  • duża ilość pomyłek wynikająca z wielokrotnego przepisywania tych samych danych oraz braku ich dostępności we właściwym miejscu o właściwej porze,
  • duża ilość czasu potrzebna na zebranie potrzebnych do celów raportowych informacji,
  • zarządzanie biznesem na zasadzie przeczucia a nie (jak to powinno być) na podstawie faktów.
 2. integracji istniejących rozwiązań (systemów)
  Oprogramowanie tworzone przeze mnie uzupełnia luki w istniejącym oprogramowaniu, integruje dane z wielu systemów i dostarcza je do właściwych komórek we właściwym czasie. Przykładem takiego rozwiązania jest możliwość stworzenia tzw. UserExitów do systemu SAP, które automatyzują lub ułatwiają wprowadzanie lub pobieranie danych, tworząc system bardziej elastycznym i produktywnym
 3. tworzeniu interaktywnych stron internetowych
  Duża większość tworzonych i umieszczanych w Internecie stron to proste wizytówki firm, które raz utworzone pozostają niezmienne przez lata. Tymczasem strona internetowa ma sens dla firmy wtedy, gdy jej zawartość zmienia się w czasie odzwierciedlając to co się dzieje w firmie. Absolutne minimum, to aktualizacja oferty (usługowej czy towarowej), aktualizacja cen, publikowanie informacji o stanie firmy czy podawanie nowości.
  Statystycznie najczęściej, właściciele mniejszych firm (ale większe są niewiele lepsze pod tym względem) oszczędzają grosze na stworzeniu która będzie tylko kosztem dla firmy a nie narzędziem do zarabiania.
  Naturalnie można zatrudniać informatyka lub płacić po raz kolejny osobie która taką stronę napisała za modyfikację treści - tylko po co?
  Strony tworzone przeze mnie posiadają odpowiednie formularze i mechanizmy, pozwalające odpowiednim osobom zarządzać ich treścią (modyfikować menu, dodawać, edytować czy usuwać opisy czy całe artykuły). Miłym dodatkiem uprzyjemniającym klientowi poruszanie się po niej, jest dyskretna zmiana szaty graficznej w zależności od np. pory roku.
 4. zarządzaniu serwerami baz danych (Oracle, MySQL) i Windows
 5. zarządzaniu tworzeniem systemów kopii zapasowych i odtwarzaniu danych

Wykształcenie

Posiadam politechniczne wykształcenie (jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej) i certyfikat Microsoft Certified Professional (MCP).

Jestem audytorem wiodącym systemów zarządzania jakością ISO 9001 I ISO 14001, szkolonym przez takie jednostki jak Det Norske Veritas i Bureau Veritas, więc moje aplikacje znakomicie się sprawdzają jako wsparcie dla tych systemów.

Jestem praktykiem a nie teoretykiem. Na rynku działa wiele zrealizowanych przeze mnie projektów, których koszt dawno się zrekompensował i które przynoszą ich właścicielom korzyści finansowe.