Informatyk

Aplikacja na zamówienie

Kto to jest infomatyk

Według wikipedii, informatyk to specjalista który ma wiedzę i posiadł umiejętności na związane z metodami tworzenia, przetwarzania i przekazu informacji. Pochodną od tego jest też definicja, zgodnie z którą informatyk, to specjalista który zajmuje się urządzeniami do przetwarzania informacji. Wikipedia twierdzi również, że bez dookreślenia, pojęcie informatyk jest zbyt szerokie w dzisiejszych czasach, ponieważ na podstawie samego tylko słowa informatyk nie da się stwierdzić, czym dana osoba się zajmuje. W dalszej części tego artykułu spróbujemy wymienić i zanalizować najważniejsze z dookreśleń dotyczących informatyków oraz spróbujemy zastanowić się, jakimi cechami powinien się charakteryzować informatyk.

Zacznijmy od tej drugiej rzeczy.

Wymagane od informatyka cechy i predyspozycje

Internet, informatyka i nasza cyfrowa rzeczywistość zmienia się w tempie o którym kiedyś nikomu się nie śniło. To co było aktualne rok, dwa lata temu, dzisiaj już jest przestarzałe i nie obowiązuje. Widzimy to po tym, co się dzieje w internecie, na portalach społecznościowych i podobnych. Jeszcze bardziej jest to widoczne w przypadku sprzętu komputerowego. Komputer kupiony dzisiaj, za trzy miesiące zostanie wycofany z produkcji, za rok będzie można go kupić na aukcjach za 50% ceny a za trzy lata na rynku nie będzie po nim śladu. Informatyk, musi sobie radzić z taką zmiennością.

Podstawową więc cechą, która powinna wyróżniać informatyka jest umiejętność i chęć samodokształcania się. Informatyk, który sie nie kształci, nie czyta prasy fachowej, nie wyszukuje nowinek w internecie, szybko może wypaść z obiegu a w konsekwencji z rynku. To jedna z prawd i sympatycznie by było, gdyby więcej osób ją zrozumiało. Nie da się uprawiać zawodu informatyka jeżeli nie żyje się tą profesją. Jeżeli ktoś wybierze sobie ten zawód a po godzinach będzie zajmował się tylko np. muzyką, ma małe szanse na osiągnięcie czegoś więcej w tej dziedzinie. Informatyk nie może odbębnić na odczep się swoich ośmiu godzin i zapomnieć a nawet jeżeli tak robi, to nie potrwa to długo. Informatyk musi być pracowity. Młodzi ludzie wybierają ten zawód, często tylko dlatego że lubią grać w gry komputerowe a informatyk dobrze zarabia. Owszem, to prawda. Informatyk zazwyczaj dobrze zarabia, ale na tej samej zasadzie co lekarz. Dobre zarobki informatyka okupione są tym, że po godzinach pracy - jak w szkole - musi się uczyć. Swojego czasu pracowałem na etacie z grupą osób, gdzie wielokrotnie spotykałem się z opinią kolegów, że ja to zarabiam. Jednak Ci koledzy, na pytanie - kiedy ostatnio przeczytali jakąś książkę czy artykuł żeby się dokształcić zawodowo? - odpowiadali tylko milczeniem. Najbardziej zatwardziali, na propozycję udziału w szkoleniu - co mogło się wiązać z awansem, lepszymi zarobkami - odpowiadali - nie, bo trzeba się uczyć! Podkreślam więc... informatyk, jeżeli chce pozostać informatykiem - będzie się uczył przez całe życie.

Ważna jest również umiejętność abstrakcyjnego, logicznego myślenia. Umiejętność łączenia faktów, nawet teoretecznie odległych od siebie to coś, czym dobry informatyk odróżnia się od przeciętnego. Problemy informatyczne często nie są liniowe, ale są wynikiem wielu składowych. Przyczyny i skutki nakładają się na siebie a wynikiem jest niestandardowe zachowanie programów czy urządzeń. Informatyk w takiej sytuacji zostaje ze śladowymi informacjami w postaci logów czy zapisów, których często nie da się zanalizować samodzielnie, ale trzeba do tego zatrudnić komputer. W takiej sytuacji informatyk możne się poczuć jak w filmie matrix. Jednak nie zawsze podejście instynktowne będzie odpowiednie. Dużo częściej jedyną metodą jest systematyczne odtworzenie procedur kontrolnych, które pozwalają na uzyskanie odpowiedzi - co nie działa?

Informatyk, dobrze by było, gdyby był omnibusem i to pod dwoma względami. Pierwszy jest dość oczywisty. Informatyk powienien posiadać podstawy w każdej z dziedzin związanych z informatyką: systemami operacyjnymi, dazami danych, przesyłem danych itd. Inaczej, nasz informatyk przy byle okazji będzie stawał pod ścianą niewiedzy i potrzebował kolegi do rozwiązania błachego problemu. Drugi aspekt jest mniej oczywisty, ale równie ważny. Informatyk to nie latarnik, który żyje tylko w swoim świecie, nie kontaktując się z ludźmi. Informatyk pracuje w służbie innych zawodów ułatwiając i usprawniając ich pracę. W takiej sytuacji, dobrze jest, jeżeli potrafi się z nimi porozumieć a porozumienie buduje się wspólnym językiem. Jeżeli informatyk będzie rozumiał czym dana osoba się zajmuje i o czym mówi, będzie mu znacznie łatwiej pomóc. Oczywiście nie mówię tu o problemie niedziałającej myszki w komputerze, ale o bardziej skomplikowanych kwestiach. Pracując przez lata jako informatyk - programista - przekonałem się, że ogólna chęć do uczenia się i poznawania nowych rzeczy, ludzi, zadowów, sytuacji bardzo mi pomaga, ponieważ dużo łatwiej uchwycić mi ideę, która przyświeca użytkownikowi i znaleść rozwiązanie jego problemów.

Możliwości jakie daje informatyka

Informatyka daje też niesamowite możliwości, głównie związane z uczeniem sie i poznawaniem nowych rzeczy. Niektórzy mogą to nienawidzieć, ja to kocham. Przez te lata jako informatyk pracujący na zlecenie różnych firm, poznałem tyle branży, zawodów, sposobów prowadzenia biznesu, ilu nigdy nie był bym w stanie pracując jako informatyk na etacie w kolejnych firmach. Kiedyś napiszę na ten temat więcej - dziś tylko tyle.